DOLAR: 3.87 TL
EURO: 4.51 TL

Çiçeklerin Ömrünü Uzatacak Öneriler

7 ay önce
9 kez görüntülendi

Çiçeklerin Ömrünü Uzatacak Öneriler

Özel günlerinizde ya da beklenmedik bir anda bir demet çiçek almak kimi mutlu etmez ki ! İster papatya olsun, ister gül olsun ya da güzel bir saksının içinde menekşe ve ya orkide olsun. Her bir çiçeğin kendine özgü bir kokusu bir rengi bir duruşu vardır. Çiçek almak güzelde bir de bu çiçekler hemen sararıp solmaza daha iyi olur.

Evinizi güzelleştirmek için aldığınız çiçeklerin ömrünü uzatmanız mümkün. Nasıl mı ?

Çiçeklerin Ömrünü Nasıl Uzatırsınız ?

Vazo içine bırakacağınız canlı çiçeklerin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız ; öncelikle çiçekleri vazo içinde su altında kalacak olan saplarındaki yaprakları temizleyin. Sapların boyunun vazodan uzun olması gerekir.

Çiçeklerin yeteri miktarda su alabilmeleri için vazonun dörtte üçünü suyu ile dolu olsun. Suyu her gün değiştirmelisiniz.

Canlı çiçekleriniz solmaması için vazo içinde solan çiçekleri çıkarın. Çünkü solan çiçekler canlı çiçeklerin solmasına neden olur.

2 günde bir çiçeklerin sapları çok az kesin. Eğer uçlarında yosun ya da küf oluşmuşsa bitki fırçasıyla temizleyin.

Çiçeklerin daha uzun süre dayanıklı kalabilmesi için vazodaki suyun içerisine bir çay kaşığı şeker ekleyin.

Vazo içinde oluşabilecek bakteri faaliyetin azaltmak için suya demir para atabilirsiniz. Dilerseniz 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek de bakteri faaliyetini azaltabilirsiniz.

Çiçeklerinizin tazeliğini korumak için vazo içine 1 litre su bırakıp, içine çeyrek kaşık karbonat ekleyebilirsiniz.

Başta güller olmak üzere diğer vazo çiçekleri daha uzun süre canlı tutmak için suya aspirin bırakabilirsiniz. Ezilmiş bir aspirini, vazodaki suyun içerisine ekleyin ve sonra çiçekleri vazonun içerisine yerleştirin.

Evinizin mis gibi kokmasını sağlayan, capcanlı renkleriyle evinizin enerjisini yükselten vazo içindeki canlı çiçeklerinizin hemen solmaması için saç spreyi kullanabilirsiniz. Buket halindeki çiçekten 1 adım geride durun. Elinizdeki saç spreyini çabucak sadece yaprakların ve taç yaprakların alt kısmına sıkın.

Tomurcuk halindeki çiçeklerin olgunlaşmasına gazozun yardımcı olduğunu biliyor muydunuz ? Vazo dolu bir çiçeğin içine 1/4 fincan olacak şekilde gazoz ekleyebilirsiniz.

Son olarak vazodaki suyun içerisine 2 yemek kaşığı şeker ve 2 yemek kaşığı elma sirkesi bırakın.Sonra çiçeklerinizi yerleştirin.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık