DOLAR: 3.87 TL
EURO: 4.51 TL

Dekorasyonda Duvar Renklerin Etkileri

10 ay önce
13 kez görüntülendi

Dekorasyonda Duvar Renklerin Etkileri

Yaşam alanlarımızın dizaynı için tercih ettiğimiz renkler aynı zamanda bizlerin üzerinde psikolojik olarak ta etkisi var. Özellikle evimizin ve iş yerlerimizin duvarı için seçtiğimiz renklerin etkisi oldukça büyük. Şimdi hangi rengin insanlar üzerinde nasıl bir etkisi olduğuna kısaca bakalım.

Duvar Renklerinin Üzerimizdeki Psikolojik Etkisi

  • Beyaz

Yaşam alanlarımızın dizaynında ve özellikle duvar boyası renklerinde tercih ettiğimiz renkler arasında beyaz ilk sırada yer alır. Bildiğiniz gibi beyaz saflığın,masumiyetin ve temizliğin rengidir. Küçük ve ya dar odalarını ferah ve aydınlık bir görünüme kavuşturmak için duvarlarda beyaz renk tercih edilir.

  • Mor

Asaletin aynı zamanda lüks ve zarafetin simgesidir. Elegan bir ambiyans oluşturmak için genelde salonların duvarlarında tercih edilir. Aynı zamanda romantizmin yönü de bulunmaktadır. Bu yönüyle de son dönemlerde yatak odalarında tercih edilmeye başlandığını görmekteyiz.

  • Nötr Renkler

Nötr renkler arasında daha çok gri ve siyahın tercih edildiğini görmekteyiz. Bildiğiniz gibi siyah gücü ve asaleti simgeler. Odanıza derinlik hissi kazandırmak için duvarlarınızda siyah rengi tercih edebilirsiniz. Siyah rengi biraz yumuşatmak için farklı renklerle kombin edebilirsiniz. Beyaz ve kırmızı gibi.

  • Turuncu

Heyecan. Odalarınızda yüksek bir enerji elde etmek için turuncuyu tercih edebilirsiniz. Evde spor yapacağınız bir alan var ise duvarlarında turuncu rengi kullanmanızı öneririz.

  • Yeşil

Dinlendirici ve rahatlatıcı. Yaşam alanlarınızda fresh bir ambiyans oluşturmak için yeşil rengi tercih edebilirsiniz. Gözleri dinlendirici bir etkisi olduğu bilmektedir. Bu etkisiyle çalışma odalarınızda yeşil renk ve tonları arasından seçim yaparak odanızın konseptini değiştirebilirsiniz.

  • Mavi

İnsan psikolojisini rahatlatan diğer bir renk ise mavidir. İnsanları sakinleştirici ve dinlendirici özelliği olduğundan dolayı banyolarda ve yatak odalarında tercih edilmektedir. Aynı zamanda mavi rengin insanlar üzerinde zihni sakinleştirip yaratıcılığı ön plana çıkarttığı için ofisler içinde ideal bir renktir.

  • Sarı

Sıcaklık ve mutluluk verir.Küçük odalar için ideal bir renktir. Tabi doğru sarı renk tonu bulmanız önemlidir. Ortama mutluluk ve sıcaklık katmasına rağmen gözü en çok zorlayan renkler arasında yer alır. Bu nedenle seçeceğiniz rengin tonu önemlidir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık