DOLAR: 3.87 TL
EURO: 4.51 TL

Atık Malzemelerden İnşa Edilen Binalar

11 ay önce
14 kez görüntülendi

Atık Malzemelerden İnşa Edilen Binalar

Yaşadığımız her yerde mutlaka geri dönüşüm kutuları vardır. Hem çevreyi temiz tutmak hem de atık malzemelerini yeniden değerlendirmek için plastik, cam, metal, eski gazeteleri ve kağıtları bu geri dönüşüm kutuların içine atarız. Peki geri dönüşüm kutusunda attığımız bu malzemelerden neler yapıldığını ya da yapılabileceğini biliyor musunuz ?

Geri dönüşüm malzemeleriyle inşa edilen binaların olduğunu söylesem, ne dersiniz ? Binaların dışında daha farklı şekillerde değerlendirilmekte.

Geri dönüşüm malzemelerini en iyi şekilde değerlendiren ülkelerden biri Japonya olduğunu söyleyebiliriz. Japonya’nın 2 bin civarında nüfusu bulunan Kamikatsu kasabası uzun süreden beri bu geri dönüşüm malzemeleri 34 farklı kategoriye ayırarak değerlendiriyorlar.

Elde etmiş malzemeleri iyi değerlendirerek birbirinden şahane Kamikatsu ruhunu kasabalarına yansıtan binalar inşa etmişler.

Dış haber kaynaklarına göre Hiroshi Nakamura & NAP mimarlık ofisi iş birliği ile yapılan 2016 WAN Sürdürülebilir Yapı Ödülü kazanan bu binalar tamamen geri dönüşüm malzemelerden yapılmış olup, tüm dünyaya örnek olarak gösterilmektedir.

Birazdan sizlere sunacağımız binalarda dikkat çeken en önemli ayrıntılar arasında 8 metre uzunluğunda camdan yapılmış duvarlardır.

 

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık